Pytania i obawy o park kulturowy

Trwają konsultacje w sprawie utworzenia parku kulturowego w części dzielnicy Ruda i objęcia tego obszaru szczególną ochroną...

Uczniowie ZS nr 2 w Słowacji

Uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Rudzie Śląskiej wzięli udział w międzynarodowym spotkaniu.

Remont ul. Konopnickiej

Od 12.11.2019 ul. Konopnickiej będzie częściowo zamknięta dla ruchu!

 • Kolejne potrącenia pieszych - Policjanci apelują o ostrożną jazdę

  Zmienna pogoda z opadami deszczu i szybko zapadający zmrok nie ułatwia jazdy. Śliska nawierzchnia czy też brak umiejętności jazdy w takich warunkach powodują, że na dochodzi do licznych zdarzeń drogowych, a w szczególności potrąceń pieszych. Tylko wczoraj wieczorem doszło do dwóch potrąceń, dlatego apelujemy o ostrożność, zarówno kierowców jak i pieszych.

 • Odnaleziony rower czeka na właściciela

  Dzielnicowy z „jedynki” szuka właściciela odnalezionego roweru. Jednoślad można odebrać do 10 grudnia 2019 roku w Komisariacie Policji I w Rudzie Śląskiej.

 • Postępowanie administracyjne ws. Ekologicznego Centrum Odzysku Energii

  Prezydent Miasta przystąpił do przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko budowy i eksploatacji Ekologicznego Centrum Odzysku Energii.

  Na Śląsku przed stu laty

  18 i 19 listopada odbędzie się koncert piosenek z lat 20. i 30. ubiegłego wieku oraz pokazy filmowe z  muzyką na żywo.

  Ostrzeżenie przed mgłą

  Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB ostrzega przed gęstą mgłą na obszarze Rudy Śląskiej od 17.00 w dniu 7 listopada do 9.00...

  Rudzcy samorządowcy apelują do rządu

  Rudzcy radni, na wniosek prezydent Grażyny Dziedzic, wystosowali dziś apel do Rządu w sprawie sytuacji budżetowej Rudy Śląskiej.

  Bądź widoczny

  Obecne zmiany klimatu, a więc dość ciepłe miesiące jesienno – zimowe sprawiają, że wiele osób korzysta z...

  5 grudnia 2019 /czwartek/ godz. 17.00 - "Przewodnik historyczny po Rudzie Śląskiej" - spotkanie autorskie z Krzysztofem Gołąbem

  Wstęp wolny

  Najnowsze wydawnictwo „Przewodnik historyczny po Rudzie Śląskiej" to wyjątkowy plan podróży po naszej rudzkiej ziemi.

  Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej oraz Browar Śląski Alternatywa serdecznie zapraszają na spotkanie z autorami wydawnictwa „Przewodnik historyczny po Rudzie Śląskiej”.

  19 listopada 2019 /wtorek/ godz. 17.00 - Spotkanie autorskie z Łukaszem Kobielą, autorem albumu „August Hlond 1881–1948”

  Wstęp wolny

  Regionalny Instytut Kultury w Katowicach zaprasza na spotkanie autorskie z Łukaszem Kobielą autorem albumu „August Hlond 1881–1948” które odbędzie się w dniu 19 listopada 2019 roku o godzinie 17.00 w Miejskim Centrum Kultury w Rudzie Śląskiej ul. Niedurnego 69

  „August Hlond 1881–1948” – to pierwszy album opisujący postać Czcigodnego Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda. Na 568 stronach autor prezentuje ponad 700 fotografii i dokumentów, w tym blisko 400 po raz pierwszy ukazujących się drukiem. Obok ilustracji czytelnicy wydawnictwa mogą poznać losy kard. A. Hlonda od kołyski, aż do śmierci w oparciu o najnowsze ustalenia historyków i nieznane wcześniej dokumenty. W kwietniu tego roku album został nagrodzony przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich statuetką Złotego Feniksa za najlepszą książkę historyczną roku. Wydawcami albumu są Stowarzyszenie Pokolenie i Instytut Pamięci Narodowej.

  Podczas spotkania autor przedstawi prezentację poświęconą losom kard. A. Hlonda podczas II wojny światowej, a dla osób zainteresowanych będzie możliwość zakupienia albumu w specjalnej promocyjnej cenie.

  18 listopada 2019 /poniedziałek/ godz. 18.00 - Podróż w czasie: na Śląsku przed stu laty - "Lata dwudzieste, lata trzydzieste" - koncert zespołu FRYNA

  Wstęp wolny - Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie MCK od wtorku, 12 listopada br.

  Zapraszamy na koncert naszego miejscowego jazzowo-folkowo-popowego bandu FRYNA (http://www.fryna.pl), który specjalnie na tę okazję przygotuje własne aranżacje piosenek z lat 20. i 30. XX wieku. W trakcie koncertu będziemy prezentować przedwojenne zdjęcia z terenu Rudy Śląskiej. Dodatkowo będą wyświetlane teksty piosenek aby zachęć uczestników do wspólnego śpiewania.

 • Przestrzegamy przed internetowymi oszustami

  Urwany kontakt ze sprzedającym, a także brak przesyłki zakupionych przedmiotów był przyczyną złożenia zawiadomienia o oszustwie. Mieszkańcy Rudy Śląskiej zainteresowali się okazyjnymi ofertami sprzedaży telefonu komórkowego, kosiarki czy wynajęcia apartamentu w górskim kurorcie. Gdy tylko zrealizowali przelewy bankowe pieniędzy na konto, kontakt ze sprzedającymi się urwał. Policjanci wyjaśniają sprawy i przypominają o zachowaniu ostrożności podczas internetowych zakupów.

 • Policjanci z patrolówki zatrzymali dwóch mężczyzn z narkotykami

  Mundurowi z rudzkiej „jedynki” pełniący dzisiejszej nocy służbę patrolową zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o posiadanie narkotyków. Pierwszy z nich posiadał przy ponad 60 działek dilerskich amfetaminy, a drugi 35 działek. Mundurowi zabezpieczyli narkotyki i przekazali je kryminalnym.

 • Inspirować i edukować – Spotkania Górskie „Lawiny”

  Góry możliwości – pod takim hasłem od 15 do 17 listopada odbywać się będzie XIV edycja Spotkań Górskich „Lawiny”.

  Rekordowy „1 procent”

  Ponad 855 tys. zł otrzymały rudzkie organizacje pożytku publicznego /OPP/ z tytułu „1 procenta” za 2018 rok.

  8 grudnia 2019 /niedziela/ godz. 16.00 i 17.15 - Z cyklu „Maluchy w krainie dźwięku" - „Czarodziejski, świąteczny czas w muzyce" - koncert umuzykalniający dla niemowląt i dzieci do lat 6 z rodzinami

  Bilety w cenie: 15 zł (dzieci), 25 zł (rodzice) 

  kup1600          kup1715

  "Czarodziejski, świąteczny czas w muzyce" - grudniowe koncerty w cyklu "Maluchy w krainie dźwięku" otulone będą niecodzienną aurą. Zaczarujemy czas świąteczną muzyką i klimatycznymi piosenkami o choince, bałwanku i pieczeniu pierników. Zachęcamy maluszki do zaakcentowania świątecznego charakteru strojem lub na przykład mikołajową czapeczką.

 • Mierniki prędkości są użytkowane przez Policję zgodnie z obowiązującymi przepisami

  Laserowe mierniki prędkości są użytkowane zgodnie z obowiązującymi przepisami. Najbardziej zaawansowane, kompaktowe urządzenia, łączą w sobie funkcje wideokamery, aparatu cyfrowego oraz laserowego pomiaru prędkości.

 • Trwa akcja „Bezpieczne Skrzyżowania”

  Dzisiaj na rudzkich drogach policjanci prowadzą działania „Bezpieczne Skrzyżowania”. Głównym celem ich pracy jest dążenie do poprawy bezpieczeństwa użytkowników dróg na skrzyżowaniach i w ich rejonach. Stróże prawa zwracają uwagę na zachowania kierowców i pieszych reagując na popełniane przez nich wykroczenia, a także przestrzegają przed skutkami niestosowania się do przepisów ruchu drogowego.