30 marca gościem spotkania z cyklu „Twórczy czwartek na Ficinusie” będzie Anna Socha. Autorka opowie o swojej książce pt. „Moc kobiecości”. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17:00 w siedzibie biblioteki „Ficinus” przy ul. P. Kubiny 24 w Rudzie Śląskiej - Wirku. Dzień wcześniej, 29 marca zapraszamy na warsztaty przygotowywania palm wielkanocnych, połączone z prelekcją na temat zwyczajów wielkanocnych. Warsztaty poprowadzi Ewelina Pieczka, etnolog Muzeum Miejskiego w Rudzie Śląskiej. Czwartkowy wieczór będzie okazją do spotkania z autorką książki „Moc Kobiecości”. To debiutancka publikacja Anny Sochy. - Książka jest poradnikiem dla kobiet, oparta na moich doświadczeniach życiowych, która ma za zadanie wyjaśnić zagadnienia dotyczące poczucia własnej wartości, atrakcyjności, wzbudzić wiarę w siebie i poznać schematy rządzące ich życiem – opowiada autorka. - Książka zawiera szereg wyjaśnień i ćwiczeń pomagających zrozumieć i wprowadzić w życie pozytywne zmiany – dodaje. Z kolei w środę, 29 marca br. o godz. 16:00 rozpoczną się warsztaty, na których będzie można własnoręcznie przygotować palmę. Zajęcia poprzedzi krótka prelekcja na temat zwyczajów i obrzędów wielkanocnych. Spotkanie poprowadzi Ewelina Pieczka, etnolog, kierownik działu etnografii, kustosz Muzeum Miejskiego w Rudzie Śląskiej. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku szkolnym i dorosłych. Wstęp jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy pod nr tel.: 32 24 20 997.

Cykl „Twórczy czwartek na Ficinusie” to inicjatywa miasta oraz biblioteki miejskiej. Ma ona na celu promocję kolonii robotniczej przy ul. Kubiny, która jest obiektem na Szlaku Zabytków Techniki. - W każdy ostatni czwartek miesiąca o godz. 17:00 w budynku Biblioteki Ficinus organizowane są spotkania autorskie, warsztaty i prelekcje. Są one też okazją do zwiedzenia najstarszej kolonii robotniczej w regionie oraz obejrzenia wystawy muzealnej pt. „W dawnej śląskiej kuchni” – mówi Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Kultury, Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta.

Osiedle robotnicze Ficinus wpisane jest na Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. W tym roku do Szlaku dąłączył drugi obiekt z Rudy Śląskiej - Stacja Biblioteka.