Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Ruda Śląska

Policjanci z Rudy Śląskiej ustalają oszustki, które w poniedziałek podając się za pracownice administracji pod pretekstem wymiany wanny okradły seniorkę. Starsza Pani uwierzyła w ich słowa i przekazała im pieniądze, które miały być jej partycypacją w kosztach wymiany. Apelujemy o ostrożność w kontaktach z nieznajomymi.

Wczoraj około 13:00 do 85-letniej rudzianki, przyszły dwie nieznane jej wcześniej kobiety. Podawały się za pracownice administracji i pod pretekstem dokonania sprawdzeń weszły do mieszkania. Następnie wykorzystując łatwowierność seniorki wmówiły jej, że administracja wymieni jej wannę i baterię, ale ona musi partycypować w kosztach. 85-latka przekazała im pieniądze, a kobiety szybko się ulotniły.  Gdy rudzianka zorientowała się, że została oszukana zgłosiła to policjantom. Wyjaśnianiem sprawy i ustalaniem sprawczyń zajmują się policjanci z Komisariatu  Policji I w Rudzie Śląskiej.

Ostrzegamy przed wpuszczaniem do mieszkań obcych. Przestępcy żerują na naiwności ludzi i wykorzystują do tego procederu przede wszystkim osoby starsze. Dlatego zwracamy się z prośbą do mieszkańców naszego miasta by zadbali o swoich bliskich w podeszłym wieku i uczulili ich na tego typu zachowania. Nie należy podawać przez telefon żadnych wiadomości dotyczących naszego mieszkania, oszczędności, kiedy przebywamy w domu i z kim mieszkamy. Nie odpowiadać na żadne ankiety zawierające podobne pytania. Nie wydawać gotówki i żadnych innych rzeczy osobom nieznanym.

Ostrzegamy przed wpuszczaniem do mieszkań osób obcych przedstawiających się jako pracowników administracji budynków i inkasentów. Kiedy osoba przedstawia się jako pracownik firmy lub urzędu, zawsze prośmy o okazanie legitymacji, bądź sprawdźmy to telefonicznie. W tego typu sytuacjach zawsze możemy również poprosić życzliwego sąsiada o pomoc, aby towarzyszył nam podczas takiej wizyty. Oszuści wykorzystują fakt, że starsi ludzie stosunkowo szybko nabierają zaufania do nowo poznanych osób i nawet jeśli słyszeli o podobnych kradzieżach, to nie biorą pod uwagę, że to właśnie na nich może być zastawiona pułapka.

O wszystkich podejrzanych sytuacjach należy natychmiast poinformować policję.